Jak dovézt auto z Německa po vlastní ose

jak dovézt auto z Německa

Při dovozu aut z Německa (a zahraničí obecně) se často můžete potkat se spoustou komplikací, na které je dobré být připraveni. Rozhodli jsme se napsat článek, který vás celým procesem individuálního dovozu aut z Německa bod po bodu provede a seznámí vás s možnými riziky. Chápeme, že vám při čtení mohou vyvstanout další otázky a nebojte se nám proto napsat. Pokud se svým dovozem nespěcháte, můžete počkat na další díly, kde budeme různé fáze rozpitvávat detailněji. Přejeme příjemné čtení.

Dovoz aut z Německa, postup:

 1. Důvěřuj, ale prověřuj

Obor prodeje ojetých aut nenabyl špatné pověsti jen tak pro nic za nic. Bohužel. Při koupi ojetiny je tedy spoustu věcí, na které si dejte pozor. Určitě si prověřte, nakolik je prodejce solidní. Pro spoustu lidí je pravidlem, že nejspolehlivější jsou značkoví dealeři a mnoho let zavedené rodinné autobazary, ale i mezi nimi se najdou ti, co se dopouštějí nečestného jednání. Naštěstí se taková pověst brzy rozkřikne, a proto je dobré mít při koupi automobilu někoho, kdo se na daném trhu vyzná.

Pozor si dejte: Na různé překupníky a soukromé osoby.

Dovoz luxusního auta z Německa

 

 2. Kdo dřív přijde, ten dřív mele (řídí)

Výhodná nabídka zmizí do pár dní (i hodin). Je proto důležité, rozhodnout se co nejdříve a auto si zarezervovat. Pokud využíváte služeb dovozové firmy, můžete mít výhodu, neboť její zaměstnanci často s danými prodejci pravidelně komunikují, znají se osobně, a proto jim spíše zvednou telefon, třeba i v hektických chvílích.

Pozor si dejte: Na to, aby vám výhodná koupě prostě neutekla.

Bonus k bodu 2: Pozor na Super-výhodné nabídky

Čas od času se na trhu objeví auto za “bezkonkurenční cenu”, která je řádově mnohem níže, než se cena za stejné auto běžně pohybuje. Většinou je v tom však háček. U takovým případů si můžete být téměř jisti, že mají stočené tachometry nebo u nich prodejce zamlčuje nějakou skutečnost – například jsou bourané. Na to obrovský pozor.

Máme zkušenosti se spoustou lidí, kteří se nechali zlákat a následně zjistili, že je na autě vadný motor nebo má najeto o 200 000 km více, než je deklarováno. Často onu “standardní cenu” nakonec dost přeplatili na opravách. Je dobré se od takových aut držet prostě dál.

Pozor si dejte: Na všechny podezřele levné nabídky a raději je zkonzultujte s někým, kdo se v autech vyzná. Bez vlastního automechanika, který auto před koupí osobně prohlédne, ho rozhodně nekupujte.

 3. Mějte vše připraveno

Pokud máte štěstí a vybrané auto vám nikdo nevyfouknul, stále platí, že je třeba rychle jednat. Mějte připravené peníze a všechny potřebné dokumenty, ať se pro auto může vyrazit třeba ještě ten samý den.

Pozor si dejte: Na zdlouhavé bankovní převody.

registrace auta z dovozu

 

 4. Převozní značky a poplatky

Pokud se auto nechystáte vést na vozíku, jehož pronájem však vyjde okolo 1000/den a kvůli omezené rychlosti se cesta protáhne na pěkně dlouho, je třeba auta přivést po vlastní ose. Je nutné proto vyřídit převozní značky na místním registru vozidel. Zaplatíte za ně od 100 do 180 eur a platí na 5 dní. Obsahují povinné pojištění (pozor: německé převozní značky ale neplatí v ČR) na cestu domů.

Některé dovozní kanceláře (jako třeba Dovez to dál) mají značky sjednané dlouhodobě a při využití jejich služeb vám tyto starosti a náklad odpadá.

Pozor si dejte: Ani snad nemusíme říkat, že vyjet na silnici bez značek (nebo s neplatnými) je hazard, který nejspíš skončí tučnou pokutou a zákazem řízení klidně i v řádu měsíců a let.

 5. Úřední hodiny

V případě, že kupujete auto od soukromníka, musíte ho jít ještě společně odhlásit. Registry, kde odhlášení spolu s další potřebnou dokumentací vyřídíte, mají v Německu otevřeno často jen dopoledne (záleží na daném úřadě v daném městě), počítejte tedy s tím, že pokud vše nestihnete vyřídit včas, protáhne se vám návštěva našich sousedů o další den.

Pozor si dejte: Odhlášení auta od soukromníka je většinou už v ceně, ale nemusí to tak být vždycky. Každopádně, mějte v pořádku všechny dokumenty a vyhlídnutý hotel pro případ, že v rámci úředních hodin nestihnete vše vyřídit.

 6. Hodiny za volantem

Je asi jasné, že cesta do Německa vyjde dohromady zhruba na 20 hodin za volantem (záleží kam přesně se jede). Jestli jste zdatní řidiči, určitě to zvládnete, jen si nezapomeňte stáhnout třeba nějakou audioknihu. Věřte, že poslouchat celou dobu rádio se nedá vydržet.

Pozor si dejte: Řiďte opatrně, odpočatí a raději častěji zastavujte na benzínce pro kafe.

 7. Technická kontrola

Od úřadů nebudete mít pokoj ani doma, čeká vás dlouhá procedura od registrace auto z dovozu do českého registru vozidel, měření emisí a STK.

Pozor si dejte: Jak už to bývá, celá byrokracie se může pěkně protáhnout. Jestli máte z pobíhání po úřadech a stání ve frontách hrůzu, neváhejte se i zde využít profesionálních dovozců, kteří díky praxi a dobrým vztahům zvládnou vše i během dvou dní.

Závěr

Dovézt auto z Německa se většinou vyplatí (pokud se vše udělá správně) a vzhledem k tomu, že lidé běžně kupují auto jen párkrát za život, celý tento proces se dá čas od času zkousnout. Pokud ale i tak máte pocit, že by vám z toho zešedivěly vlasy na hlavě, nebojte se na nás obrátit. Aut jsme dovezli již spoustu a rádi vám pomůžeme.

Jak dovézt auto z Německa po vlastní ose
4.8 (95%) 8 votes
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů