Nové nebo ojeté auto? Rady, které usnadní vaše rozhodnutí!

Dovez to dál nové nebo ojeté auto

Když se rozhodneme pořídit si automobil často si klademe otázku co bude výhodnější, zda nové nebo ojeté. Vždy záleží na vašich kritériích, finančních možnostech, účelu auta, a proto se dá těžko na tuto otázku odpovědět. Ovšem vše má své pro a proti a ty jsme si pro vás nachystali v tomto článku, třeba vám to výběr usnadní.

Kvalitní ojetina

Pravda je taková, že jelikož je auto spotřební zboží, tak nové ztrácí hned po koupi svou hodnotu. Potom co do auta poprvé nasednete, při každém kilometru a roku navíc, jde cena rychle dolů až o několik desítek tisíc. Proto často volíme auto ojeté.

V dnešní době už není problém s množstvím ojetých aut v českých bazarech, a tak máme větší výběr a možnosti. Akorát se může stát, že chvíli bude trvat, než najdete to, co bude odpovídat vaší představě. Při obcházení autobazarů je dobré mít s sebou někoho kdo autům rozumí a poradí vám, abyste neudělali unáhlená rozhodnutí.

Ojetina je taková sázka 50 na 50, kdy můžete koupit auto, které vás několik let nebude nijak zlobit, ale může se stát, že narazíte na automobil, který byl bouraný, poskládaný z více kusů, s předělanou servisní knížku nebo se stočenými kilometry. V těchto případech vám někdy nepomůže i nejlepší odborník.

Pokud si necháváte dovézt auto ze zahraničí, je důležité si promyslet jaké firmě tento úkol svěříme. Důležité je, aby vám vše prověřila, zjistila a nebyli jste překvapeni co se vám nakonec do Česka přiveze. Díky kvalitnějším silnici v zahraničí, bývají auta ve skvělém technickém stavu, ve většině případu mají vysokou výbavu, kterou v Česku nenajdete. 

Firma vám vybere z rozsáhlého výběru aut návrhy, dle vašich kritérií, a hlavně ty o které bylo dobře postaráno, takže jsou udržovány v autorizovaných servisech

Auto prověřené servisem

Rizika, se kterými se můžete při koupi ojetého auta setkat:

 • stočené kilometry
 • lživá historie
 • špatný technický stav
 • původ auta

 Výhody

 • menší ztráta hodnoty
 • větší výběr ojetých vozů
 • auto jako nové (pár let staré, najeto jen přes tisíc km)
 • lepší cena, levnější
 • možnost záruky u Defend Group

Nevýhody

 • ten pocit, že už někomu patřilo
 • po koupi by se měl udělat základní servis 
 • větší pravděpodobnost, že nastane nějaký problém

Auto jako investice

Pokud jste fajnšmekři a máte v plánu koupit nějakou limitovanou edici nebo veterán, můžete si být jisti, že za pár let z něj bude poklad a jeho hodnota velmi vyroste. Někteří lidé se tímto živí, nakoupí auta, která nejdou jen tak sehnat a po několika letech je prodají za cenu tří dalších. Jestli už si toto auto chce koupit pro “radost” nebo jako investici to je na vás, ale v Česku ho nenajdete, určitě se budete muset podívat do zahraničí.

Nové a vaše

Společné poprvé

Všechny láká koupě nového auta, co si budeme povídat přeci jen ten pocit je nezapomenutelný. Když do něj sednete, všechno se jen blýská, ta vůně novoty a je to prostě vaše. První výlet do města, do práce, do hor. Všechno je vaše společné poprvé. Někdo to bere, jako byste nosili oblečení po někom jiném. Opotřebené, použité. Ne všichni to mají rádi. 

Auto vašich snů

Výhodou nového auta je, že si můžete vše vybrat podle vašich představ, aby vám nic nescházelo, “masážní sedadlo, to beru, senzory nepotřebuji.” Kdežto u ojetiny moc na výběr nemáte, jednou se vám líbí, že je vaší oblíbené, černé barvy, ale už nemá vyhřívané sedačky. Pak má vyhřívané sedačky, ale červená barva tu opravdu nemusíte. 

Samozřejmě závisí vše na financích, ale když je máte, tak proč si nedopřát to co opravdu chcete. Cítit se v něm jako král a nemuset se za něj stydět.

Nové modré BMW

Pneumatiky zdarma a jiné plusy

Má to však mnoho dalších výhod. Věk tuzemských vozidel podle statistik stoupl na 14,5 let, což už je hezké číslo. Když je auto nové máte jistotu nebo je alespoň málo pravděpodobné, že by se naskytl nějaký problém. Auto by vás pár let nemělo nijak zlobit. Odpadají vám tak i starosti s technickou kontrolou po další 4 roky.

Pokud by nastala opačná situace, máte poskytnutou několikaletou záruku na servis, navíc dostanete zimní nebo letní pneumatiky, takže ušetříte hromadu peněz. Pokud pneumatiky k vozu nedostanete, nezbývá než vybrat nové. Někdy se vám může podařit získat i záruku prodlouženou, ale není špatné si případně doplatit nějakou částku, aby se vám prodloužila, v budoucnu se to může hodně vyplatit. 

Pneumatiky

Za pokus nic nedáte. Zkuste si sjednat slevu havarijního pojištění a povinného ručení.

Ojeté auto tuto pravděpodobnost nebo jistotu nemá, pokud ještě není v záruce podobnou. A nakonec do něj dáte více peněz, než za které jste ho pořídili

Tím, že vám auto přivezou přímo z továrny nemusíte mít obavy, že by snad auto bylo součástí nehody, krádeže nebo mu někdo stočil kilometry. Pokud si můžete vozidlo koupit na firmu, ušetříte peníze díky odpočtu DPH. A každým rokem si můžete auto odepisovat. 

Jednou z možností financování je auto na operativní leasing nebo leasing, ale ekonomicky se to nevyplatí. Pokud si vše přepočítáte není to až taková výhra.

Výhody

 • příjemný pocit 
 • možnost volby
 • pár let bez starosti
 • záruka a servis
 • bez obav
 • 4 roky klid od technické kontroly
 • vývoj jde kupředu, auta vydrží déle

Nevýhody

 • hned pro koupi padá hodnota
 • větší cena
 • čekání na dodání

Kdy se vyplatí koupit nové auto

Ano, správný čas na koupi auta, je. Jen je zapotřebí trošku vidět pod kapotu prodejci. 

Zajímá vás, kdy je ten správný okamžik, kdy jsou prodejci schopni výhodnějších cen a dobrých podmínek? Potom si někde zapište, že je to konec kvartálu (před koncem kalendářního čtvrtletí) kdy se prodejci snaží získat tzv. poslední body, aby měli vše splněno. Proto jsou ochotni smlouvat o určitých výhodách. 

Pokud nehledáte ten nejnovější typ a víte, že brzy přijde “lepší” verze tohoto auta bude dobré, pokud do té chvíle vyčkáte, je jasné že cena staršího modelu půjde dolů. Vyplatí se projet si všechny novinky ohledně vozidla, které jste si vybrali a zda brzy nečeká novějšího nástupce.

Některé automobilky pořádají akce, kdy se to prostě vyplatí. Občas potřebují vylepšit statistiky prodeje, a proto jsou ochotní jít s cenou hodně dolů. 

Tak abychom si to vše shrnuli, kdy se to vyplatí

 • před koncem kvartálu
 • nová generace stejného modelu
 • akce v automobilkách

Koupit tedy nové nebo ojeté?

Tak jaké bude vaše rozhodnutí, vyberete si nové nebo ojeté auto? Přeci jen si nevybíráte, co si dáte na oběd, ale finančně náročnější věc ve které se každý den budete někde přesouvat, a proto je důležité to promyslet. Snažte se nedělat impulzivní rozhodnutí, kterých byste později mohli litoval a raději si nechejte poradit od profíka. S výběrem vám rádi pomůžeme, vše prověříme a auto dovezeme. Věříme, že najdete to pravé!

Rate this post
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.